Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze otoczenie natomiast próbować ocenić wpływ człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są wciąż w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, aby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, jaki przypadkiem http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tym momencie od czasu jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, i atletyczny się tanie oraz przyjazne w celu środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od momentu opakowań po budownictwo, oraz jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, oraz także umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem istnieć raz jeszcze wykorzystana względnie poddana recyklingowi w stosunki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast sztywność – zdolność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, by nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie tudzież przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki od momentu zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą być zaprojektowane tak, aby być w użyciu http://www.kacperek.eu nieodzowny rozmiar, wigor zaś koherencja dla wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, iż wytrzymałość papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego aplikowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji wybitnie wydajnej a pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy obecnie w stanie wytwarzać tekturowe tuby, które są planowo zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na wykorzystanie tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast potęga strukturalną, które spełniają wymagania i pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze i rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, głównie aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są również tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż aktualnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co prawdopodobnie zapewnić budowę tanich i zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie spełnić wymagania światowe zapotrzebowanie na tanie branża budowlana mieszkaniowe a konstrukcje.

Related Post