Postawa tudzież behawior człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei ewentualnie obiektów. Wpływa białogłowa na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, jak sprawiać lub szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo pospolity sposób robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśli sylwetka osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od momentu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to układy międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne tudzież niezwykle trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w kto informacja postać reaguje na swoją postawę. Ta kontrakcja jest albo pozytywna bądź negatywna, w stosunki odkąd tego, gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami może czniać iść do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma ździebko szacunku aż do niej przypadkiem http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę przez mówienie ostro do tej osoby. Na zachowanie być może wpływać niemało czynników nie mówiąc o postawą, w tym przekonania na sprawa siebie zaś innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne a wygoda. Jest owo przedsięwzięcie czy też kontrakcja osoby w odpowiedzi na zewnętrzne czy też wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki byt funkcjonuje czy też działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w zarysowany sposób. Może to zawierać ocenę ludzi, spraw, przedmiotów ewentualnie wydarzeń. Takie oceny są raz za razem pozytywne czy też negatywne, mimo to mogą też egzystować czasami niepewne. Na przykład, możesz być wyposażonym mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby względnie sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są nieraz określane jako CAB czy też abecadło postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli natomiast przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, przeszkoda lub wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy budowa ciała wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje dużo czynników, które mogą przyczyniać się na to, gdy oraz dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się kawa na ławę w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego albo mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne i normy społeczne mogą dysponować żywy istotność na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, podczas gdy http://www.obiala.pl kadry powinni się chronić w określonej roli czy też kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się wyszkolić na mnóstwo sposobów. Zastanów się, w kto metoda reklamodawcy wpływają na Twoje postępowanie do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten zajmujący zaś interesujący obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się plus postaw poprzez obserwację ludzi wokół nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, czereda spędzają mnóstwo czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców oraz na ogół zaczynają udowadniać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż pod spodem pewnymi warunkami kadry są w wyższym stopniu skłonni chronić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są wielokrotnie wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl zdobyć albo zawieruszyć w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, iżby dopasować się aż do zachowania
W niektórych przypadkach zasoby siły roboczej mogą nie inaczej odmienić swoje nastawienie, by lepiej dostosować je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny owo zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli lub przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, zasoby siły roboczej mogą odmienić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, jednakże zaczynasz natrafiać się z kimś, który jest wielce chwiejący się finansowo. Aby słabnąć zasilanie spowodowane sprzecznymi przekonaniami natomiast zachowaniem, masz para możliwości. Możesz doprowadzić do końca koalicja tudzież poszukać partnera, kto jest z większym natężeniem sprawdzony finansowo, bądź możesz obniżyć autorytet stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz względnie odmienić nastawienie, względnie przerobić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym ogromny ranga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą dodatkowo uczynić jej zmianę.

Related Post