Postawa tudzież behawior człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań oraz predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei względnie obiektów. Wpływa dama na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy wykonywać ewentualnie chronić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to stereotypowy strategia robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy odkąd postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to relacje międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne i nader trudne aż do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w jaki dana figura reaguje na swoją postawę. Ta kontrakcja jest albo pozytywna ewentualnie negatywna, w zależności od tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami być może bimbać iść do szkoły ewentualnie studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby albo ma cokolwiek szacunku do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę w poprzek mówienie konkretnie do tej osoby. Na behawior być może ingerować niemało czynników wyjąwszy postawą, w tym przekonania na myśl siebie oraz innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne tudzież wygoda. Jest to działanie ewentualnie respons osoby w odpowiedzi na zewnętrzne czy też wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który byt funkcjonuje względnie działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w dokładny sposób. Może owo obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów bądź wydarzeń. Takie oceny są notorycznie pozytywne lub negatywne, toż mogą także być od czasu do czasu niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co do konkretnej osoby bądź sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje kilka różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są czasami określane jako CAB bądź abecadło postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli natomiast przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: kiedy obiekt, osoba, kłopot albo wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak budowa ciała wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mrowie czynników, które mogą wpłynąć na to, jak tudzież po co kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się bez ogródek w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego czy też mogą stanowić wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne i normy społeczne mogą mieć przenikliwy znaczenie na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, kiedy http://www.obiala.pl ludzie powinni się zachowywać w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się wyszkolić na do licha i trochę sposobów. Zastanów się, w jaki metoda reklamodawcy wpływają na Twoje postawa aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten zajmujący oraz zajmujący dzieło malarskie powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się plus postaw na skroś obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dzieci spędzają co niemiara czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców a w większości wypadków zaczynają udowadniać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że poniżej pewnymi warunkami ręce do pracy są z większym natężeniem skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są często wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl wygrać względnie zapodziać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, ażeby dostroić się aż do zachowania
W niektórych przypadkach kadry mogą ściśle mówiąc odmienić swoje nastawienie, by lepiej dopasować je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny to zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli albo przekonań. Aby słabnąć to napięcie, zasoby ludzkie mogą przeobrazić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, natomiast zaczynasz spotykać się z kimś, który jest wielce niestabilny finansowo. Aby zmniejszyć prąd spowodowane sprzecznymi przekonaniami oraz zachowaniem, masz dwaj możliwości. Możesz zrealizować unia zaś poszukać partnera, jaki jest w wyższym stopniu pewny finansowo, lub możesz obniżyć waga stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz ewentualnie przeobrazić nastawienie, lub odmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą dysponować potężny autorytet na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą także wywołać jej zmianę.

Related Post